گالری عکس روستا پایگاه ازلاع رسانی روستا اپلود سنتر روستا شارژ روستا شبکه اجتماعی روستا
ارسال موضوع ارسال پاسخ

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
راههای تجربی و عملی مبارزه با کک
نویسنده پیام
ایمان آفلاین
کاربر تازه وارد
*
تاریخ ثبت نام: Apr 2012

اعتبار: 13
سپاس کرده: 216
231 بار سپاس شده در 78 ارسال

حالت: Relaxed
ارسال: #1
Wink راههای تجربی و عملی مبارزه با کک
سم الله الرحمن الرحیم

حدیث روز : الإمام الباقر(ع) - الاحتجاج للطبرسی 1/17
عالم همچون کسى است که شمعى به دست دارد و راه را بر مردم مى‏نماید، پس هر که پرتو شمع او را ببیند برایش دعاى خیر کند. عالم هم با شمع علمى که در دست دارد تاریکى‏هاى جهل و سرگردانى را از میان مى‏برد.

میگم یک مساله ای که توی روستاها زیاد هست اینه که حشره بسیار ریزی به نام کک باعث گزش و اذیت و آزار انسانها میشه.
با خودم گفتم حالا که مطلب قابل به عرضی نیست و با توجه به سرچهایی که کردم زیاد مطلب بدرد بخور و عملی جهت مبارزه با این حشره و یا بهتر بگم انگل پیدا نکردم کمی تجربیاتم رو در زمینه این حشره نازنین و قهرمان پرش در طول و عرض برای شما عزیزان بگم
در کل گرفتن کک بسیار سخت و بعد از اولین جهش تقریبا در 99 درصد موارد غیر ممکن هست برای همین باید به موقع عمل کرد.
در مکانها و خانه هایی که کک زیاد داره از چند روش میشه استفاده کرد.

اول اینکه چنانچه داخل خانه نشیمن کک افتاده میتونید از جارو برقی جهت نابودی و خارج کردن این موجود از لابلای فرشها استفاده کنید.جارو برقی باعث میشه که پرز بدن این موجود از بین بره و باعث مرگش میشه و از جهتی هم اغلب کک در بین پرز فرشها و یا پتوها مخفی میشه که از این طریق میتونید به طور 70 الی 80 درصد از شرشون راحت بشید.خداییش یکیی نیست بپرسه این در صدا رو تو از کجات در میاری!

اگر پتوی گلباف یا مدل گلباف استفاده میکنید به نظرم تا وقتی کک دارید کمتر استفاده کنید چون حالتی مثله مو(موژه) داره و حشره راحت میتونه داخلش پنهان بشه و شبها یا وقت استراحت مزاحم بشه.به جاش میتونید از پتوهای قدیمی یا مدل سربازی استفاده کنید و حتی اگر داشتید بالاش رو ملحفه هم بدوزید(ملحفه هر چه سفید تر بهتر)تا میزان ورود این انگل رو حداقل به یک طرف پتو محدود کنید.میتونید دو سه بار داخل خونتون رو با حشره کش مانند تار و مار و..... سم پاشی کنیدو هم چنین کنار دیوار رو با پودرهای سمی که به فراوانی در بازار یافت میشه سم ریزی کنید.چون من شنیدم مسیر حرکت این موجود از کناره های دیوار است.

روش بعدی که در محدوده یک الی دو متر میشه ازش استفاده کرد به دو قسمت تقسیم میشه.
1-میتونید از پارچه سفید استفاده کنید و با توجه به رنگ تیره ای که کک داره پارچه با ابعاد تقریبی یک متر در یک متر رو پهن کنید تا طی پرشهایی که این موجود داره به راحتی برای شما قابل مشاهده باشه تا بتونید دستگیرش کنید و دستبند بهش بزنید.البته استفاده از زیر پوش سفید هم توصیه میشه به این علت که به محض ورود کک به بدن در فاصله کوتاهی میتونید اون رو پیدا و از بین ببرید.
2-استفاده از سینی بزرگ(مجمعه) که داخل اون رو با آب پر کرده باشید که در اولین پرش کک داخل آب میافته و در داخل آب و مناطق خیس کک بسیار آسیب پذیر هست و وقتی میخواهید یک کک رو که در حال گزش یا لابلای لباسها قایم شده رو با انگشت بگیرید حتما دستتون رو کمی با آب دهان یا هر چیز دیگه ای خیس کنید تا توان حرکت رو از حشره بگیرید که اگر خدای ناکرده از زیر انگشتتون فرار کرد قدرت مانورش گرفته بشه.

روش بعدی از بین بردن کک از داخل طویله چهارپایان علی الخصوص گوسفندان هست.اغلب کسانی که در خانه و زندگی زیاد کک دارند از طویله گوسفندان و اکثرا از حیوان بز و بزغاله یا سگ گرفتار این انگل میشن.بزغاله و بز و حتی سک به علت بدن پوشیده از مو پناهگاه خوبی برای رشد ککهای موذی هستند.
برای از بین بردن کک در آغل(طویله) گوسفندان و پاکسازی آن ابتدا باید خاک حاصله از پهن و فضوله حیوانات رو به صورت کامل از خانه و محل آلوده خارج کرد.چنانچه خانه مورد نظر در سطح آلودگی بسیار بالایی قرار داره و به محض ورود مورد حمله شدید کک ها قرار میگیرید میتونید از چکمه ای استفاده کنید که قبلا تا لبه بالایی اون رو به گازوئیل آغشته کرده باشید البته تاکید میکنم که حتماگازوئیل باشه به این علت که چرب است و دیرتر خشک میشه.لازم به ذکره که خاکهایی حیوانی که به مرور زمان روی همدیگه تلمبار شده و به صورت فشرده (به قول معروف کتم)شده رو حتما به حدی حفر و خارج کنید که به خاک ساده برسید.بعد از اتمام کار به وسیله سمپاش یا در صورت در دسترس نبودن سمپاش با چیزی مثل نفت دان و با کمک گرفتن از یک جارو تمام داخل خانه تا نیم متر از دیوار رو با گازوئیل آغشته کنید و باز هم تاکید میکنم که گازوئیل باشه چون تا حدود یک و نیم الی دو سال(باز هم از اون آمارهای عجیب) خاطر جمع هستید که هیچ گونه ککی نمیتونه داخل اون خونه رشد و نمو بکنه ولی در صورت استفاده از نفت یا برخی سموم که زود اثرش از بین میره به زودی باید منتظر برگشت انگل باشید.

باید بدونید که این موجود در مکانهای گرم میتونه ادامه حیات بده به همین دلیل در فصل زمستان جمعیتشون کم میشه.شما چنانچه لباسی به تن دارید که مطمئن شدید این حشره داخلش هست در هوای سرد زمستان میتونید اون رو در بیرون از خانه و هوای سرد رها کنید وبعد از مدتی حشره تقریبا کرخ شده و گرفتنش راحت تر میشه ولی در هوای گرم میتونید لباس آلوده به حشره رو داخل ظرف پر از آب بیاندازید تا توانایی حشره رو به طرز چشمگیری کاهش بدید و در صورتی که لباس کاملا زیر آب قرار گرفته و هوای داخل اون خارج بشه حشره نابود خواهد شد.خوب خفه میشه دیگه.Wink

این چند خط رو هم یه جایی خوندم:
کک ها مانند پروانه ابتدا تخم گذاری میکنند و سپس کرم از تخم خارج شده و پس از استفاده از فضولات ککهای بالغ بزرگ شده و همانند کرم ابریشم دور خودش تار تنیده وتبدیل به شفیره میشه و بعد از دوازده الی دو ماه از شفیره خود خارج و تبدیل به کک بالغ میشه.لازم به ذکر است که کک تا هنگامی که دمای بدن موجود خون گرم رو اطراف خودش حس نکنه از داخل شفیره خارج نمیشه و میتونه تا دو ماه دوام بیاره.این جور که من فهمیدم به محض اینکه دو بار به طعمه حمله کرده و از خون طعمه استفاده بکنه برای جفتگیری آماده میشه.و در هر روز بیش از صد تخم میگذاره که البته تعداد کمی از این تخمها به کک تبدیل میشن.(این یکی آمار رو دیگه یک جایی خوندم.هر کی بوده شمرده)

در خاتمه اگر این موجود روی بدنتون بود و گیرتون افتاد بهش نگاه نکنید و سعی کنید که زیر دستتون اون رو احساس کرده و به شدت رو قسمتی که حشره رو گرفتید دست رو جلو عقب کنید تا کامل حس کنید که حشره زیر دستتونه ،البته اگر از شدت فشار چرک و کثافات بدن زیر انگشتتون جمع نشه.
میگن پشه به کک گفت من از انسانهای کور خیلی خوشم میاد چون میتونم اونا رو بدون اینکه منو ببینند نیش بزنم و فرار کنم ولی کک در مقابل گفت من از انسانهای کور خیلی میترسم.پشه سئوال کرد چرا؟کک گفت برای این که اگر فرد بینا باشه وقتی منو میگیره میاره جلو چشمش تا منو ببینه و یواش دستش رو باز میکنه و من از همین فرصت استفاده میکنم و فرار میکنم ولی انسانهای نابینا به محض اینکه منو میگیرند اینقدر منو فشار میدن تا بمیرمBig Grin

یک چیز دیگه هم الان یادم اومدیک کار دیگه هم میتونید بکنید و اون استفاده از جورابها و کشیدن ساق جوراب بر روی(پاچه) زیر شلوار است به صورتی که راه نفوذ کک را از قسمت ساق پا به درون بدن مسدود کنید و پیراهن یا زیر پیراهن را کامل داخل شلوار کنید.حال تنها راه ورود حشره به بدن از سر آستینها یا از یقه است که خیلی کم اتفاق میافته و در صورت نفوذ در بالا تنه اگر زیرپوش سفید داشته باشین با اولین حرکت و جابه جایی کک و یا اولین گزش اون رو پیدا خواهید کرد.واگر تمام افراد خانواده از این روش استفاده کنند به زودی ککهای سرگردان به وسیله شما کشته و از شرشان به صورت کامل خلاص خواهید شد.این یکی کاملا تجربی بود.البته رنگ کک همیشه باید جلو چشمتون باشه تا به محض این که دیدینش کارش رو بسازید.

چند مورد دیگه هم هست که بد نیست بدونید

1-اگه جای نیش خارش زیادی داره میتونید با پنبه کمی سرکه یا آب لیمو به محل گزش بزنید.اولش کمی سوزش داره ولی بعدش خوب میشه
2-یک بنده خدایی میگفت در کودکان برای جلوگیری از تاول زدن کمی عسل بزنید .عسل خوب نه آب قند
3-اگر کک رو از لباس خارج کرده باشید جای گزش قدیمی کمتر خارش داره ولی اگه میبینید یه جایی رو که کک قبلا زده بازم خارشش زیاده باید مشکوک بشید که احتمالا بازم یک کک دیگه وارد بدنتون شده.برای فهمیدن این که آیا محل خارش قدیمی است یا تازه باید محل رو نگاه کنید ببینید اگه ردش قرمز است و خیلی ورم نداره پس قدیمیه
ولی اگه ورم داشت و محل گزش هم رنگ پوست بود یعنی هنوز قرمز نشده بود اون آثار جدید است و باید این احتمال رو بدین که کک در محل گزش است
4-کک بیشتر در درز لباس یا قسمتهای چروکیده مخفی میشه
5-بهترین زمان برای گرفتن کک وقتی است که داره یک قسمت از بدن رو نیش میزنه.
انگشت رو بگزارید بالاش و همراه با فشار زیاد دست رو به فاصله نیم سانتیمتر جلو و عقب کنید و اصلا نگاش نکنید که فرار میکنه.اگه روی لباس گیرش انداختید به عنوان مثال با انگشت دست راست گرفتید و حالا اگه انگشت رو جلو عقب کنید لباس هم حرکت میکنه،بهتره که با دست دیگه لباس رو بین انگشت شصت و سایر انگشتان مهار کنید.

منبع: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

در بی کرانه ي زندگی دو چیز است که افسونم میکند:
آبی آسمان که می بینم و می دانم که نیست
و خدا که نمی بینم و می دانم که هست
12-01-2015 08:23 AM
یافتن همه ی ارسالهای این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط: علی رضایی
ارسال موضوع ارسال پاسخ

ابزار موضوع:
لينک موضوع :
bb کد ارسال :
کد html ارسال :
مشاهده نسخه قابل چاپ ارسال این موضوع به یک دوست مشترک شدن در این موضوع

پیام‌های داخل این موضوع
راههای تجربی و عملی مبارزه با کک - ایمان - 12-01-2015 08:23 AM

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
تماس با ماپایگاه اطلاع رسانی روستای روچیبازگشت به بالاحالت آرشیوپیوند سایتی آر اس اس