انجمن گفتگوی  روستای روچی
قران انسان را از بيماري تكبــــــــــــــــــــــــــــرنجات... - نسخه قابل چاپ

+- انجمن گفتگوی روستای روچی (http://anjoman.roochi.ir)
+-- انجمن: انجمن های مربوط به مسائل روستا (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- انجمن: روچینیهای مقیم مشهد (/forumdisplay.php?fid=66)
+---- انجمن: جلسه قران خاتم الانبياء (/forumdisplay.php?fid=100)
+---- موضوع: قران انسان را از بيماري تكبــــــــــــــــــــــــــــرنجات... (/showthread.php?tid=2261)قران انسان را از بيماري تكبــــــــــــــــــــــــــــرنجات... - محمدفيضي - 07-18-2014 02:31 PM

قرآن انسان را از بیماری خطرناک «تکبر» نجات می‌دهد
·آیات قرآن ما را از یکی از بیماری‌های مهلک، که عام ‌البلواء است و همهدرگیرش هستند، نجات می‌دهد. این بیماری مهلک «تکبر» نام دارد. تکبر مادر همۀ بدی‌هاو گناهان است. (إِیَّاکَ وَ الْکِبْرَ فَإِنَّهُ أَعْظَمُ الذُّنُوبِ وَ أَلْأَمُالْعُیُوب‏؛ غرر الحکم/ ح 7124) تکبر بود که ابلیس را از بهشت اخراج کرد (قالَفَاهْبِطْ مِنْها فَما یَکُونُ لَکَ أَنْ تَتَکَبَّرَ فیها فَاخْرُجْ إِنَّکَ مِنَالصَّاغِرین ـ اعراف/ 13). تکبر مهمترین وصفی است که موجب می‌شود افراد در مقابلولیّ خدا بایستند و ولایت او را نپذیرند. تکبر آن‌قدر صفت خطرناک و بدی است کهپیامبر اکرم(ص) می‌فرماید: «یا اباذر، کسی که بمیرد و در قلبش ذره‌ای تکبّر باشد،بوی بهشت به مشامش نخواهد رسید، مگر اینکه قبلش توبه کند؛ یا أباذَرٍّ، مَن ماتَ وفی قَلبِهِ مِثقالُ ذَرَّةٍ مِن کِبرٍ لم یَجِدْ رائحَةَ الجَنَّةِ إلاّ أن یَتوبَقبلَ ذلکَ» (الامالی طوسی/ ص 537).
·دقت کنید که قرآن، اول آدم را می‌زند و ادب می‌کند. از همان «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم» هممی‌زند، چون در واقع خدا فرموده است که «با نام من و با حمد من شروع کن» استحکامخداوند در قرآن را ببیند!